Давайте про доцільність та ризики


twitter thread from
Давайте про доцільність та ризики. Про скиди на Mavic 3

Для початку (і це важливо), політ на коптері варто прирівняти до бойового виходу розвідувальної групи. Уявіть, що ви на чолі такої групи йдете на непідконтрольну територію, щоб розвідати обстановку.

Не складно, так? Але є декілька факторів небезпеки: можуть обстріляти вороги, можуть обстріляти свої, можна нарватися на міни.
Рухаємося далі. Для спостереження за ворогом нам майже не треба ризикувати – якщо група достатньо обережна, вона може зайняти зручну позицію та через високоякісну оптику спостерігати за ворожими діями.
Але якщо ми захочемо знищити ворога, нам потрібно буде підходити на небезпечну відстань, з якої ми зможемо влучити. Крім того, не треба забувати, що ми на ворожій території – постріли пригорнуть зайву увагу. Тож що нам потрібно, якщо ми хочемо знищити ворога?
Для початку – доцільність.
Знищення кількох чмобіків не вирішить проблему напрямку, якщо ніхто не буде займати звільнену від ворога позицію. На їх місце просто прийдуть інші, яких в них вистачає.
Деморалізація цих інших? А тут вже треба зважувати, наскільки ми готові заради деморалізації ризикувати життям своїх хлопців, своєї групи.
Потрібно вивчити місцевість. Виявити та перекрити шляхи евакуації, порахувати кількість та озброєння о/с, пропрацювати шляхи відходу та спланувати подальші дії на різні випадки. І тоді вступати в бій.
Є ще варіант – спробувати навести по позиції свою артилерію та відкоригувати її
Провели паралелі з польотом на коптері? Якщо ні, поясню:
Коптер – це коштовна і дорога річ, яка може врятувати життя. Він вміє все необхідне, але не завжди в військових стоїть задача рятувати чиїсь життя, і тоді вони починають придумувати собі інші, різноманітні задачі.
Коптер відносно в безпеці що від РЕБу, що від стрілецької зброї, якщо він працює з достатньої висоти. Основний метод виявлення коптерів – акустично-візуальний. Почули-побачили. На висоті в 300-500 метрів коптер важко почути, а якщо не почули, то скоріше за все, і не побачать.
Відповідно, ніхто не намагається стріляти в нього з кулемету та давити його РЕБ-рушницями. Звісно, є моменти, але зараз ми кажемо про загальну концепцію, а не поодинокі випадки.
Якщо мені потрібно роздивитися ЩОСЬ, мені потрібно робити це так, щоб це ЩОСЬ це могло роздивитися мене. Відповідно, облетіти його збоку, зайти проти вітру. Крім того, коли я облітую це ЩОСЬ, я переконаюся, що піді мною по траєкторії польоту немає іншого ЩОСЬ, яке мене виявить.
Це – в ідеальних умовах, не завжди так вийде, але завжди є простий засіб, який ускладнює задачу вогневого ураження коптера – це постійно рухатися, не зависаючи на місці.
Треба роздивитися щось? Рухайся корпусом ліво-право, по колу, а тим часом камера тримає об’єкт в кадрі. Частково нам допомагає в цьому відсутність GNSS та вітер, але не завжди. Зависати на місці можна тільки при чіткому переконанні, що під тобою немає ворога.
Окей. Ворог виявлений, ми його бачимо, він нас ні. Чи треба скидати той вог?
Пункт перший. Для чого? Треба визначити, яку задачу ми цим вирішимо. Бо це – ризик для коптера.
Пункт другий. Чи можемо ми безкарно знищити ворога? Нам треба озирнутися навколо.
Переконатися, що немає інших ворогів, які могли б по нас стріляти. Визначити напрямок та знос снаряду вітром. Переконатися, що поруч немає цікавіших та важливіших цілей. І тільки після цього можна знижувати висоту, зависати, прицілюватися та скидати той вог.
Ідеально при цьому, щоб десь збоку непомітно висів ще один коптер, який здійснює об’єктивний контроль ураження, а перший уходив одразу після скиду.
Це – як-ніяк спланована операція, яка дозволяє виконати задачу деморалізації ворога з мінімальними ризиками втрати коптера.
Лише цю задачу ви і виконуєте, якщо просто знищуєте о/с ворога. Ось знищення техніки – набагато більш важлива задача, оскільки техніки в них набагато менше, ніж м’ясного ресурсу. І в питанні знищення техніки, можливо, втрата коптера може компенсуватися знищеним танком або БМП.
Але і тут є важливі моменти. Коптер – це в першу чергу інструмент розвідки. Розвідка – це ЖИТТЄВА необхідність. Знищити чмобіка – це майже завжди не необхідність.
Якщо на вас завтра буде перти колона техніки, а ви не зможете зробити розвідку коптером, бо вчора його збили чмобікі, в яких ви кидалися вогами – ви кретин. Ви підвели себе, свій підрозділ і всю ділянку фронту, яку міг врятувати один-єдиний мавік, який ви пролюбили.
Якщо не хочете ризикувати – коригуйте арту. Так, арта не завжди влучає, але чим більше коригування, тим більше в неї досвіду. По хорошему, ви взагалі не маєте летіти в розвідку, якщо у вас немає артбатареї, яка готова працювати по знайдених вами цілях.
Скидання вогів може бути доречним при активних наступальних діях з будь-якого боку – щоб прицільно зняти кулеметника чи ПТУР, потрьохсотити штурмову групу, яка на вас пре, пошкодити БК, яке ворог необачно поскладав біля міномета, а разом з ним – і самих мінометників, і т.д.
Але щоб не пролюбити коптер, головне правило: ворогу має бути не до коптера. Якщо ви хочете знищити танк, скинувши кумулятивний снаряд, переконайтесь, що навколо танка не чергує піхота, яка може вас збити, а якщо чергує – наваляйте в район з АГСа або міномета, щоб піхота залягла.
Кулеметник, який стріляє, вас не почує, так само і мехвод БМП в заведеному БМП. Але після першого скиду робити другий заход в це саме місце – небезпечно для коптеру, бо ворог вже чекає, якщо, звісно, є кому чекати.
Якщо ж на вашому напрямку немає штурмових дій, запам’ятайте головне: ваша основна задача не знищення о/с ворога, а покращення власних навичок, покращення та збереження себе та наявного озброєння в належному стані.
Якщо ви стоїте на умовно тихій ділянці фронту, зазвичай скид коптером – це ЗАЙВИЙ ризик. Знищивши 2-3 чмонь, ви не вплинете на ситуацію на фронті, а втративши коптер – зменшити власну б/г. І коли вас заберуть на гарячий напрямок, без аеророзвідки наскільки ви будете ефективні?
Волонтери не привезуть. Коптерів, які підходять, все менше і менше. Купляти їх все складніше. Тож ставтесь до коптеру так, ніби це бойовий вихід розвідгрупи – якщо бойовий контакт не виправданий необхідністю, краще його уникнути.

Leave a Reply

Your email address will not be published.